MedSpace

Dlaczego do wypełniania zmarszczek stosuje się kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszego organizmu, od jego wysokiej zawartości zależy nawilżenie, napięcie i sprężystość skóry. Spadek jego stężenia wpływa negatywnie na produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Jest najbezpieczniejszą z substancji stosowanych do wypełnień.
Jakie są sposoby jego zastosowania?
Kwas hialuronowy stosujemy do wypełniania zmarszczek: czoła, okolicy ust i oczu, bruzd nosowo-wargowych. Z jego pomocą można poprawić kontur ust, nadać im większą objętość oraz podnieść kąciki, a także wykonać korekcję rysów twarzy. Może stanowić uzupełnienie terapii toksyną botulinową (botox). Obecnie najpopularniejszym zabiegiem jest tzw. Soft filling - kwas wprowadza się w skórę policzka tępą igiełką (kaniulą) co powoduje bardzo naturalne odmłodzenie twarzy, zwiększenie sprężystości skóry, poprawę owalu. W ten sposób można też korygować dolinę łez i okolicę oka, ujędrnić szyję, dekolt, ręce.
Jakie są efekty jego zastosowania?

Kiedy warto robić wypełnianie ust?
Korekcja ust jest szczególnym zabiegiem, który wykonuje się również u osób młodych. Można u nich uzyskać zniesienie asymetrii, powiększenie objętości ust, podkreślenie konturu. U osób starszych zabieg umożliwia podniesienie kącików ust, wygładzenie zmarszczek wokół ust, odbudowę czerwieni wargowej i wzmocnienie konturu. Najczęściej stosujemy jedną strzykawkę (1 ml) w trakcie zabiegu - taka objętość daje bardzo naturalny efekt. Jeżeli chcemy dość znacznie powiększyć usta, po ok. kilku tygodniach dostrzykuje się kolejną dawkę.
Jak przebiega zabieg?
Po zebraniu dokładnego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia lekarz z pacjentem omawia jego oczekiwania oraz możliwe do uzyskania rezultaty. Ustala kolejne etapy terapii. Następnie wykonuje znieczulenie niezbędne do podania preparatu. Po uzyskaniu znieczulenia danej okolicy wprowadza cienką igłą preparat tuż pod powierzchnię skóry - efekty są widoczne od razu. Najnowsza metoda to wypełnianie zmarszczek kaniulą ? tępą igiełką, która zmniejsza możliwość powstania siniaczków, obrzęku oraz ból w trakcie zabiegu. W naszym gabinecie większość zabiegów jest wykonywana kaniulą, dzięki czemu pacjenci od razu mogą się pokazać publicznie.
Czy zawsze stosuje się znieczulenie i jakie?
Aby zabieg przebiegał komfortowo przed wypełnianiem ust wykonuje się znieczulenie stomatologiczne, a przed wypełnianiem zmarszczek twarzy zaleca się nałożenie kremu znieczulającego na godzinę przed zabiegiem. Jeżeli jest stosowana kaniula wystarcza szybkie znieczulenie miejscowe. Dostępne są też preparaty kwasu hialuronowego z substancją znieczulającą - lignocainą.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Nie wykonujemy zabiegu u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Inne przeciwwskazania to - alergia na kwas hialuronowy, lignocainę, ostre reakcje alergiczne i choroby autoimmunologiczne, infekcja i stan zapalny w miejscu planowanego podania. Pacjentom przed zabiegiem zaleca się odstawienie na dwa tygodnie leków antykoagulacyjnych, przeciwzapalnych.
Czy po zabiegu można od razu wrócić do pracy?
Po zastrzyku można się spodziewać lekkiego zaczerwienienia, siniaczków, obrzęku, bolesności ? u większości pacjentów objawy te ustępują w 24 godz, ale na ustach lekki obrzęk może się utrzymywać kilka dni. Obrzęk możemy zmniejszać już w gabinecie przez zastosowanie odpowiednich leków.
Jakie mogą wystąpić objawy niepożądane?
Po zabiegu mogą wystąpić objawy uczulenia lub stan zapalny. Wtedy niezwłocznie należy się skontaktować z lekarzem. Szybko wdrożone właściwe leczenie trwa krótko i nie pozostawia trwałych śladów.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Po leczeniu przez dwa tygodnie unikać silnego nasłonecznienia (solarium) i nagrzewania (sauna). Jeżeli lekarz zalecił, należy stosować leki przeciwobrzękowe. Miejsce leczone można delikatnie masować maścią z arniką. Aby odpowiednio nawodnić wprowadzony preparat, należy pić ok. 2 litrów wody/ dzień.
Jak długo utrzymują się efekty?
W zależności od preparatu i miejsca podania mogą się utrzymywać od 6 do 12 miesięcy. Po wypełnieniu ust rezultat ostateczny osiąga się po ok 1 tygodniu od wypełnienia i trwa on najczęściej 1 rok. Ze względu na bezpieczeństwo i bardzo dobre, długoletnie doświadczenia w naszym gabinecie stosuje się preparaty Restylane i Teosyal.
Czy po zakończeniu działania wypełniacza szybko pojawiają się zmarszczki?
Kwas hialuronowy wstrzyknięty w skórę podlega powolnej degradacji, ale jego cząsteczki wiążą coraz większą ilość wody, dlatego zmarszczka przez długi okres jest wypełniona. Zakończenie działania jest powolne, a zmarszczka przez dłuższy czas nie wraca do stanu sprzed zabiegu, gdyż w ciągu kilku miesięcy zdążyła się rozprostować.