MedSpace

Jak działa?
Jest to nieoperacyjna, niechirurgiczna metoda wygładzania zmarszczek. Preparat powoduje blokadę przewodzenia między nerwem a mięśniem, co prowadzi do relaksacji mięśnia. Redukuje zmarszczki mimiczne i może być stosowany profilaktycznie u osób o nadmiernej mimice.
Jakie zmarszczki mogą być leczone toksyną botulinową?
Najczęściej iniekcje podajemy w górnej części twarzy na zmarszczki gładzizny tzw „lwie zmarszczki”, zmarszczki poziome czoła oraz tzw. kurze łapki. Istnieją też inne miejsca na twarzy, gdzie preparat może rozluźnić mięśnie poprawiając wygląd leczonej okolicy:
  • zmarszczki dolnej powieki
  • zmarszczki nosa (bunny lines)
  • zmarszczki palacza (nad górną wargą)
  • redukcja uśmiechu dziąsłowego
  • pomarszczona broda, wyrównanie profilu
  • Nefretete lift- poprawa owalu
  • nadmierne napięcie mięśni szyi
  • podniesienie kącików ust
  • uniesienie koniuszka nosa
  • uniesienie boczne łuku brwi
Każdorazowo przed podaniem lekarz ocenia mimikę i anatomię twarzy pacjenta dobierając indywidualnie dawki i miejsca podania.

Czy są jeszcze inne zastosowania toksyny botulinowej?
Toksynę botulinową w naszym gabinecie stosujemy do leczenia bruksizmu i nadpotliwości. Bruksizm jest to nadmierne, niekontrolowane zaciskanie zębów, zgrzytanie w nocy, powodujące uszkodzenie powierzchni zębów, pękanie szkliwa, bóle mięśni żuchwy i głowy. Nadpotliwość to nadmierna produkcja potu w okolicach pach, dłoni i stóp, nasilająca się pod wpływem stresu utrudniająca kontakty zawodowe i towarzyskie.
Kiedy pojawia się efekt i jak długo trwa?
Od dnia zabiegu do pojawienia się relaksacji mięśni mija kilka dni, a efekt optymalny występuje po 14 dniach i utrzymuje się przynajmniej 4 miesiące. Po 2 tygodniach od zabiegu przewidziana jest kontrola połączona z oceną mimiki, co umożliwia dopracowanie ostatecznego rezultatu.
Jakie są przeciwwskazania?
Zabiegu nie wykonujemy u kobiet w ciąży i karmiących piersią , u osób o znanej nadwrażliwości na którykolwiek ze składników, pacjentów z uogólnionym zaburzeniem funkcji mięśni np. miastenia , osób leczonych lub mających być leczonymi antybiotykami z grupy aminoglikozydów lub spektynomycyny oraz osób z infekcją lub stanem zapalnym w miejscu planowanego wstrzykiwania.
Czy jest to bezpieczny zabieg?
Toksyna botulinowa jest stosowany do celów medycznych ( neurologia, okulistyka)od około 20 lat w dawkach znacznie większych niż stosowane w medycynie estetycznej. Bezpieczeństwo zabiegu zależy od profesjonalizmu lekarza wykonującego zabieg.
Jakie działania niepożądane są najczęstsze?
Zabieg jest szybki i bezpieczny, a działania uboczne wynikają z techniki podania i najczęściej jest to krótkotrwały ból związany z ukłuciem, ewentualnie zaczerwienienie lub siniaczek. Nie wymaga rekonwalescencji, można od razu wrócić do codziennych zajęć. Działania niepożądane mogą być związane z nieprzewidzianym rozmieszczeniem preparatu, co prowadzi do czasowego osłabienia okolicznych grup mięśniowych. Bardzo rzadko zdarzają powikłania takie jak opadanie powieki lub obniżenie brwi, kącika ust. Wszystkie działania niepożądane są odwracalne i ustępują po kilku tygodniach od podania preparatu.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
W dniu wykonywania zabiegu nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń, a przez następny tydzień nie powinno się nagrzewać leczonej okolicy tzn. nie korzystać z sauny i solarium.
Czy możemy go łączyć z innymi zabiegami np. wypełnianiem kwasem hialuronowym?
Z reguły nie łączy się tych dwóch zabiegów w jednym regionie twarzy, ponieważ na efekt BOTOXu trzeba poczekać i zmarszczki mogą ulec wystarczającemu wygładzeniu. Jeżeli zmarszczki są głębsze, mogą po 2 tygodniach wymagać uzupełnienia kwasem hialuronowym.
Czy zabieg można wielokrotnie powtarzać?
Podawanie preparatu jest możliwe co 4-6 miesięcy, a jego efekty poprawiają się z każdym wykonanym zabiegiem.

 

Słowa kluczowe: Botoks, Botox Gliwice, Botox Śląsk.